Kitap Yazmak…

Kitap yazmak yada yazabilmek…Çoğu insanın yazmak istediği,hayalini kurduğu ama bir süre sonrada vazgeçtiği bir kavramdır kitap yazabilmek.

Şunu belirtmek istiyorum ki şimdi kitap yazacağım deyip,kitap yazılmaz.Çoğu zaman şimdi aklıma çok iyi bir fikir geldi deyip başlarsınız ve daha ikinci sayfayı getiremeden bütün aklınızdakiler uçup gider.Kitap yazabilmek için bir süreç gerekir.Bir bilgi birikimi gerekir.Bu birikim matematik yada geometri bilgisi değil bir kitap bilgisidir.Bu bilgi ancak kitap okuyarak kazanılır.Kitap okumadan olayları kağıda dökebilmek kendi düşündüğünüzü sayfalara aktarmak çok zordur.

Kitap yazmak için belli bir sürece ihtiyaç olduğunu söylemiştik.

Bu süreci üstünkörü sıralarsak;

-Motive Olmak

Motive olmak bana göre en önemli husustur.İnsan eğer kitap yazmak isterse yazar.Tabi sadece motive olmak yeterli değil ama kişi kendisini kitap yazmaya hazır hissediyorsa diğer aşamaya geçmelidir.

-Konunun Belirlenmesi
Kişi uzman olduğu yada sevdiği bir konuda kitap yazmalıdır.Bilim Kurgu,Edebi vb. konular arasından kendisine en uygun olanı seçmelidir.İnsan sevmediği bir konuda kitap yazamaz kendi konusunu,kitabını sevmeyen bir şair,başkalarına bu kitabı nasıl sevdirebilir?Konuyu belirledikten sonra ve anlatıcı bakış açısı da belirlenmelidir.(Kitapta yazılanların kimin gözünden anlatıldığı)

-Belki Bir Taslak Hazırlanabilir
Kitabınızın genel hatlarını belirledikten sonra özetini bir kağıda dökebilirsiniz.Bu sayede kitap yazarken hangi konuya ne zaman geçeceğinizi bilirsiniz.

-Kitap Yazmaya Başlama
Tüm bu süreçlerden geçtikten sonra kitap yazmaya başlayabilirsiniz.Bu aşamada karşınıza çıkan en büyük zorluklardan birisi 2 sayfa yazdıktan sonra 3.sayfayı getirememek konuları nasıl birbirine bağlayacağınızı düşünememek olacaktır.Bu sorun genelde az kitap okumaktan veya hazırlık yapmadan kitap yazmaya başlamaktan kaynaklanır.

Burada anlattıklarım sadece kitap yazmak için gerekenlerin genel hatları.Bu bilgiler kitap yazmanın ipuçları sadece.Eğer her şey bunlardan ibaret olsa bu kadar kolay olsa en güzel kitapları ben yazardım öyle değil mi?Unutmayın,kitap yazmak bunların dışında sizin hayal gücünüze,çalışma azminize,bilgi birikiminize ve yaratıcılığınıza bağlı…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s